Bibliografia maturalna… „od A do Z” cz.I

Chociaż wpis będzie dotyczył tego, jak przygotować kompletną bibliografię, to sformułowanie „od A do Z” warto wziąć sobie do serca. Dlaczego? Zarówno literatura podmiotu, jak i przedmiotu powinna być ułożona alfabetycznie. Zaczynamy zawsze od pierwszej litery wpisu, niezależnie od tego, czy będzie to pierwsza litera nazwiska, inicjał imienia czy początek tytułu słownika. Ale zgodnie z tytułem newsa, zacznijmy od podstawowych informacji o bibliografii.

KROK 1

Bibliografia maturalna to spis utworów, które:
a) omawiacie podczas prezentacji, najczęściej są to lektury. Nazywamy je literaturą podmiotu (możecie skojarzyć to z podmiotem w zdaniu – a więc czymś podstawowym, niezbędnym w danym tekście)
b) pomogły Wam zrozumieć/zinterpretować dane dzieło. Nazywamy je literaturą przedmiotu (zapamiętajcie – przedmiot bada podmiot)

W spisie bibliograficznym trzeba także umieścić ewentualne materiały dodatkowe, np. konspekt pracy, kartę cytatów, prezentację multimedialną, album z obrazami itp.

Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Jan Kowalski

Temat: Motyw poezji i poety w literaturze. Omów na wybranych przykładach.

Bibliografia (wyśrodkowane)

I. Literatura podmiotu
1. Mickiewicz A., ….
2. Słowacki J., ….

II. Literatura przedmiotu
1. Opracowania lektur…
2. Słownik literatury…

Niestety nie istnieje uniwersalny sposób zapisu utworów, z których korzystaliście. Dlatego dowiedzcie się, jakiego wzoru używa się w Waszej szkole (można zapytać polonistę lub sprawdzić w bibliotece). Ogólny wzór jest dostępny na stronie OKE.Skomentuj